THURSDAY
JUNE 09
Honoring Athletes, Teams and Coaches in over 20 High School Sports
Made Possible by the Yakima Valley Sports Commission

2016 Winners Below!

Yakima Valley Sports Awards Yakima Valley Sports Awards Yakima Valley Sports Awards Yakima Valley Sports Awards Yakima Valley Sports Awards Yakima Valley Sports Awards
OVERALL ATHLETE, TEAM and COACH 2015-16 WINNERS (Open/Close)

Male Athlete of the Year

  • Roy Zavala, Mabton

Female Athlete of the Year

  • Lauren Newman, La Salle

Team of the Year

  • Selah baseball

Coach of the Year

  • Mike Archer, Selah baseball
FALL 2015 NOMINEES (Open/Close)

Winners are in bold print.

Girls Soccer

  • Jordyn Arlt, Ellensburg senior
  • Kendra Hanses, West Valley sophomore
  • Lauren Newman. La Salle senior
  • Kaley Roberts, Naches Valley senior
  • Riley Steele, West Valley senior

Football

  • Eric Briscoe Jr., Davis senior
  • Donny Ellersick, Ellensburg senior
  • Brian Greene, Eisenhower junior
  • David Ledesma, Prosser senior
  • Isaiah Walter, Davis senior

Boys Cross Country

  • Colton Hoggarth, West Valley senior
  • Nate Jensvold, Ellensburg junior
  • Ronan Price, Eisenhower junior
  • Spencer Stewart, Eisenhower senior
  • Miguel Vargas, Eisenhower senior

Girls Swimming & Diving

  • Maya Cunningham, Eisenhower freshman
  • Samantha Denison, Ellensburg senior
  • Katrina Johnson. Toppenish senior
  • Ella Van Troba, Naches Valley sophomore
  • Krista Wilson, Ellensburg sophomore

Girls Cross Country

  • Uhuru Hashimoto, Ellensburg sophomore
  • Kaili Keefe, West Valley senior
  • Molly Mattson, Selah sophomore
  • Alexis Redfield, Zillah senior
  • Erica Simison, Eisenhower sophomore

Volleyball

  • Jillian Berg, West Valley junior
  • Morgan Kline, Eisenhower senior
  • Kassidy Malcolm, Ellensburg senior
  • Julia Mellander, West Valley senior
  • Shelby Schreier, East Valley senior
WINTER 2015-16 NOMINEES (Open/Close)

Winners are in bold print.

Boys Swimming & Diving

  • Garrick De La Combe, Eisenhower sophomore
  • Aaron George, Naches Valley junior
  • Noah Kessler, Davis senior
  • Nathan Koerner, Zillah junior
  • Carson Vick, Selah sophomore

Girls Basketball

  • Imani Brown, Davis sophomore
  • Alexis Castro, Granger junior
  • Tarryn Hart, Wapato sophomore
  • Kassidy Malcolm, Ellensburg senior
  • Ashlee Maldonado, Sunnyside freshman

Girls Bowling

  • Maggie Cox, Selah senior
  • Morgan Gosney, Eisenhower senior
  • Megan Kinney, Sunnyside junior
  • Amanda Selberg, West Valley junior
  • Rayna Tilley, West Valley junior

Boys Basketball

  • Jordan Blodgett, Wapato senior
  • Scotty Burge, Zillah senior
  • Nick Navarro, Davis senior
  • Coleman Sparling, Ellensburg senior
  • Roy Zavala, Mabton senior

Girls Wrestling

  • Cameron Guerin, Davis sophomore
  • Gladdys Palma, White Swan senior
  • Viannei Perez, Grandview senior
  • Esmeralda Roman, Granger senior
  • Desiree Zavala, Grandview senior

Boys Wrestling

  • Frankie Almaguer, Granger freshman
  • Jacob Mendoza, Sunnyside senior
  • Christian Reyes, Davis junior
  • Josue Rodriguez, Toppenish senior
  • Elias Romero, Sunnyside junior
SPRING 2016 NOMINEES (Open/Close)

Winners are in bold print.

Boys Soccer

  • Luis Birrueta, Davis
  • Paul Cuevas, East Valley
  • Israel Gonzalez, Grandview
  • Missael Lopez, Highland
  • Hector Robles, Toppenish

Girls Golf

  • Morgan Baum, East Valley
  • Shelby Baum, East Valley
  • Kathryn Crimp, Ellensburg
  • Cassie Kim, Davis
  • Lucy Mitchum, Highland

Fastpitch

  • Carissa Burgess, Ellensburg
  • Courtney Figueroa, Eisenhower
  • Talyn Trevino, West Valley
  • Rachel Vance, East Valley
  • Maddy Zerr, Selah

Girls Track & Field

  • Lauren Newman, La Salle
  • Kaili Keefe, West Valley
  • Jessica Linde, Sunnyside
  • Brooke Benner, Naches Valley
  • Summer Welch, Naches Valley

Boys Golf

  • Dylan Apodaca, Selah
  • Nick Baker, Cle Elum
  • Holden Backes, Eisenhower
  • Caleb Belton, Zilllah
  • Dylan Bissell, West Valley

Pete Orgill Baseball Athlete of the Year

  • Cort Dietrich, Selah
  • Jonathan Imperial, Davis
  • Xander Orejudos, Ellensburg
  • Blaine Ross, Zillah
  • Dustin Yates, Selah

Boys Track & Field

  • Brigham Cardon, Selah
  • Derian Handfield, Eisenhower
  • Braydon Maier, Selah
  • Riley Olney, Zillah
  • Brian Golding, Goldendale

Boys Tennis

  • Daniel Foster, West Valley
  • Michael Manion, East Valley
  • Jimmy Morton, West Valley
  • Sean Singco, La Salle
  • Jacob Cleveringa & Jared Ellis, Zillah

Girls Tennis

  • Joslyn Felicijan, Prosser
  • Caroline Busey & Isabella James, La Salle
  • Lauren McDevitt & Cailin O’Malley, Selah
  • Nicole Rasmussen & Elena Riehl, West Valley
  • Lauren Roberts & Laura Stewart, La Salle
TEAM and COACH 2015-16 NOMINEES (Open/Close)

Winners are in bold print.

Fall Team of the Year

  • Ellensburg volleyball
  • Prosser football
  • West Valley girls soccer
  • West Valley volleyball
  • Zillah girls cross country

Fall Coach of the Year

  • Corey Ingvalson, Prosser football
  • Ken Johnson, Zillah cross country
  • Debbie Landrie, Ellensburg volleyball
  • John Schubert, West Valley girls soccer
  • Levi Teasley, Ellensburg girls soccer

Winter Team of the Year

  • Grandview girls wrestling
  • Granger girls basketball
  • Mabton girls basketball
  • Toppenish boys wrestling
  • Zillah boys basketball

Winter Coach of the Year

  • Derek Birley, Wapato boys basketball
  • Johnny Cerna, Toppenish boys wrestling
  • Kerri Fahey, Ellensburg girls basketball
  • Tim Garza, Selah boys basketball
  • Adam Strom, Yakama Tribal boys basketball

Spring Team of the Year

  • Ellensburg Baseball
  • Highland Boys Soccer
  • Naches Valley Girls Track & Field
  • Selah Baseball
  • Zillah Boys Track & Field

Spring Coach of the Year

  • Mike Archer, Selah Baseball
  • Lonnie Blanchard, Naches Valley Girls Track & Field
  • Brad Cramer, West Valley Softball
  • Armando Garcia, Davis Boys Soccer
  • Ken Johnson, Zillah Boys Track & Field